BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
28.12.2015
Dzień świętach Bożego Narodzenia, 27.12.2015 r. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, jak co roku, wzięła udział w bydgoskich uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Wielkopolskiego.

    
     Powstanie Wielkopolskie jest jednym z najmniej znanych Powstań zbrojnych przeciwko okupantom ale też jest Powstaniem które przyniosło największe efekty. Niedługo po zakończeniu I Wojny Światowej Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Rodacy mieszkający w Wielkopolsce domagali się wyzwolenia spod panowania pruskiego oraz powrotu Poznania i całej Wielkopolski do Macierzy. Powodem konfliktu była reakcja na demonstarcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu pianisty i działacza niepodległościowego ignacego Jana Paderewskiego - doszło do zamieszek które przemieniły się w otwarty konflikt obejmując swym zasięgiem całą prowincję poznańską. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku i było jednym z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.


     Bydgoskie uroczystości rocznicowe składały się z dwóch części. W pierwszej uroczystą mszę świętą w kościele garnizonowym przy współudziale sztandarów wojskowych oraz związków kombatanckich odprawił biskup bydgoski Jan Tyrawa. Po mszy świętej urczystości kontynuowane były, wg ceremoniału wojskowego, pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy współudziale władz kościelnych, samorządowych, państwowych, wojskowych. Zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, kompania honorowa oddała salwę honorową. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy odegrała hymna państwowy oraz na zakończenie uroczystości Rotę anastępnie odprowadziła poczet sztandarowy w takt marsza "Szlakiem Brdy".

 

 

 

plut. Michał Szmyd / fot. Robert Sawicki (Urząd Miasta Bydgoszczy)


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych