BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Uroczyste obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych.
02.03.2016
Dzień 1 marca jest dniem pamięci w którym czczona jest pamięć Żołnierzy Wyklętych. Bydgoska Orkiestra Wojskowa wzięła udział w uroczystościach odbywających się w Białych Błotach i Bydgoszczy.

 

     Dzień Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2010 i obchodzony jest co roku w dniu 1 marca. Obchody regionu bydgoskiego z udziałem Orkiestry Wojskowej miały miejsce 28 lutego i 1 marca. W niedzielne przedpołudnie w podydgoskich Białych Błotach i Trzcińcu uczestnicy uroczystości posadzili 20 dębów w Alei Żołnierzy Wyklętych, następnie odbyła się msza święta w kościele w Białych Błotach a po niej kolumna z towarzyszeniem kompanii honorowej i Orkiestry Wojskowej przemaszerowała pod pomnik Żołnierzy Wyklętych znajdujący się na terenie Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m. in. wicemarszałek województwa kujawsko- pomorskiego Zbigniew Ostrowski, Wojewoda kujawsko - pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł na Sejm RP Tomasz Latos, radni Rady Powiatu bydgoskiego, radni Rady Gminy Białe Błota, rodziny i przyjaciele Żołnierzy Wyklętych.

      Bydgoskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych miały miejsce dzień później - 1 marca na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej. Wcześniej jednak odbyła sięuroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej. Po mszy nastąpił przemarsz na cmentarz gdzie został oddany hołd Żołnierzom Wyklętym przy ścianie poświęconej ich pamięci. Uroczystości towarzyszyła także kompania honorowa z 1. Pomorskiej brygady Logistycznej wraz z Orkiestrą Wojskową. Gościem honorowym był Szef Inspektoratu Wsparcie Sił Zbrojnych - gen. broni Edward Gruszka.

 

GALERIA ZDJĘĆ - fot. st.chor. Sławomir Mrowiński / IWspSZ

 

plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych