BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Święto Flagi i Konstytucji 3 maja.
04.05.2016
Tradycyjnie w okresie świąt majowych Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy uczestniczy w szeregu imprez okolicznościowych związanych z tymi świętami. Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą zbiórką w 1. Brygadzie Logistycznej.

     Konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku - była to ustawa rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przyjmuje sie że majowa Konstytucja była pierwszą w Europie a drugą na świecie spisaną i uchwaloną Konstytucją. Dzień Flagi natomiast, ustanowiono w 2004 roku. Wywieszenie symboli narodowych to oznaka pamięci o tradycji, tożsamości narodowej, dumy z osiągnięć nowoczesnej Polski.

     W tym roku obchody Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3. maja Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy ropoczęła 29. kwietnia uczestnictwem w specjalnym apelu na terenie 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej. W obecności sztandaru 1. BLog. oraz kompanii honorowej, żołnierze i pracownicy wojska oddali hołd twórcom Konstytucji Trzeciego Maja a okolicznościową mowę wygłosił dowódca jednostki płk Dariusz Żuchowski. Po uroczystości Orkiestra udała się do kompleksu koszarowego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gdzie żołnierze i pracownicy wojska tej instytucji uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji majowych świąt. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa batalionu dowodzenia i zabezpieczenia 1. Pomorskiej BLog. pod dowództwem kpt. Macieja Agaszewskiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej, Szef IWspSZ generał Łukowski wręczył medale 41 wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom wojska.


     Dzień 2. maja 2016 roku jest Dniem Flagi RP. Bydgoska orkiestra uczestniczyła W obchodach Dnia Flagi na bydgoskim Placu Wolności wraz z kompanią honorową. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego i podniesienia flagi po czym nastąpiło symboliczne przekaniazanie flagi RP komendantowi Straży Miejskiej w Bydgoszczy przez przedstawicieli władz samorządowych.
We wtorek 3. maja obchodzony była po raz 225. rocznica uchwalenia Konstytucji.Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez ordynariusza diecezji bydgoskiej, biskupa Jana Tyrawę. Po Mszy Świętej na rynek starego miasta wkroczyła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy w strojach historycznych z okresu Księstwa Warszawskeigo, za którą podążała kompania honorowa. Po przybyciu na miejsce wciągnięto flagę Rzezypospolitej Polskiej na maszt. Orkiestra Wojskowa tradycyjnie zaprezentowała wysoki kunszt muzyczny oprawy uroczystości wykonując hymn państwowy, pieśni patriotyczne, a po zakończeniu uroczystości bydgoscy mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry wraz z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
plut. Michał Szmyd /zdjęcia - Marta Głowacka / st. chor. Sławomir Mrowiński (IWspSZ)


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych