BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Swieto Wojska Polskiego 2016.
20.08.2016
15 sierpnia to data szczególna w kalendarzu żołnierskim. Jest to bowiem dzień, w którym obchodzona jest rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Bydgoska orkiestra uczestniczyła w uroczystych apelach w województwie Kujawsko-Pomorskim

     Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest corocznie 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowione ono zostało 30 lipca 1992 roku i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która dzień ten obchodziła właśnie 15 sierpnia w rocznicę rozpoczęcia przez pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej forsowania Wieprza pod Kockiem. W ten sposób zaczęła się słynna kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskie.

     Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy uczestniczyła w obchodach Święta Wojska Polskigo w Bydgoszczy, Inowrocławiu oraz Toruniu. Uroczystości bydgoskie odbyły się na placu apelowym 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W obecności sztandaru Brygady oraz kompanii honorowej oddano hołd wszystkim, którzy polegli oddając życie w walce o niepodległość Ojczyzny.     W Inowrocławiu Orkiestra przemaszerowała spod kościoła garniznowego do Parku Solankowego gdzie przed muszlą koncertową odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń.


    
     Z kolei podczas uroczystości w Toruniu oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w samo południe, w Kościele Garnizonowym Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy. Następnie ulicami Grodu Kopernika Orkiestra przemaszerowała pod pomnik Artylerii Polskiej wraz z kompanią honorową, wojskowymi pocztami sztandarowymi, pododdziały żołnierzy CSAiU. Tradycyjnie, jak co roku, swą obecnością obchody zaszczycili swoją obecnością mieszkańcy Torunia.


Podczas wszystkich uroczystści żołnierzom oraz pracownikom wojska wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia państwowe i resortowe.

plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych