BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Koncert w Kinoteatrze rozpoczął uroczystości niepodległościowe.
06.11.2014
Święto Niepodległości jest jak co roku okresem wzmożonej aktywności Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Tegoroczne obchody bydgoscy muzycy rozpoczęli koncertem w Kinoteatrze.

     Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Nierozerwalnie tym wydarzeniom towarzyszy bydgoska Orkiestra Wojskowa. W tym roku kalendarz występów niepodległościowych jest bardzo napięty. Początek obchodów Świeta Niepodległości stał pod znakiem koncertu w Kinoteatrze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy uliy Dwernickiego w Bydgoszczy w dniu 05.11.2014, gdzie tym razem gospodarzem uroczystości był 11 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

     W pierwszej części uroczystości miała miejsce okolicznościowa zbiórka a po niej na scenie Kinoteatru swój kunszt koncertowy zaprezentowali bydgoscy muzycy Orkiestry Wojskowej. Godzinny występ podzielony został na dwie części. W pierwszej zgromadzona kadra i pracownicy cywilni 11 WOG mieli okazję wysłuchać utworów patriotycznych na które składały się między innymi Mazur z opery Halka Stanisława Moniuszki, marsz Cały Twój Ojczyzno czy Mazurek F-Dur Fryderyka Chopina. Drugą część koncertu otworzył utwór Wojenko Wojenko w aranżacji Macieja Afanasjewa, który mimo znanej melodii zaskoczyć musiał publiczność swoją formą - zaaranżowany został w charakterze jazzowym, co wskazało kierunek w jakim potoczył się koncert. W dalszej kolejności Orkiestra zaprezentowała utory muzyki rozrywkowej i jazzowej takie jak Transcendent Glory, Children of Sanchez czy wiązanka utworów grupy Queen. W koncercie wzięli także udział gościnnie śpiewacy z Opery Nova w Bydgoszczy: Magdalena Polkowska która zśpiewała utwór "Złota Polna Róża", Marcin Naruszewicz wykonał "Pour Una Cabeza" a Michał Błoński wcielił się w rolę Skołuby w znanzej arii ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki. Koncertem dyrygowali mjr Krzysztof Matraszek oraz ppor. Dawid Dobrowolski.plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych