BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Obchody Święta Niepodległości 2014.
13.11.2014
11 listopada jest obchodzony corocznie jako Dzień Niepodległości. Bydgoska Orkiestra Wojskowa tradycyjnie wzięła udział w uroczystościach państwowych w Bydgoszczy i w Toruniu.

     Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny koncelebrowaną przez ks. prałata Teodora Paradowskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na pl. Wolności. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pod pomnikiem Wolności złożono wieńce i kwiaty delegacji prezydenta miasta, samorządowych, wojskowych oraz zaproszonych gości, odczytano Apel Poległych. Wcześniej Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski złożył kwiaty pod pomnikiem Prezydenta Leona Barciszewskiego.

 

 

 

 

     Po południu Orkiestra Wojskowa udała się do pobliskiego Torunia, gdzie miejskie uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się podobnie jak w Bydgoszczy mszą świętą odprawioną w kościele garnizonowym p.w. Św. Katarzyny. Następnie muzycy wraz z pocztem sztandarowym i kompanią honorową wystawioną przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema oraz towarzyszącą Chorągwią Husarską Województwa Kujawsko-Pomorskiego przemaszerowali ulicami Starego Miasta pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, złożono kwiaty pod pomnikiem, odczytany został Apel Poległych. Całość zarówno bydgoskich jak i toruńskich obchodów niepodległościowych uwiecznił koncert patriotyczny Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy a na zakończenie zgromadzeni mieszkańcy miasta Torunia oglądali pokaz sztucznych ogni.


plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych