BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Festiwal Orkiestr Wojskowych
26.01.2015
W dniach 22-25 stycznia 2015 roku w niemieckiej miejscowości Brema odbył się 51. Festiwal Orkiestr Wojskowych. Wśród wykonawców pojawiła się także Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

     Festiwal w Bremie to jeden z najstarszych festiwali muzyki wojskowej w Europie. Zapoczątkowany został w roku 1965 pod nazwą "Festiwal Muzyki Militarnej" po czym w roku 1968 zmienił nazwę na "Muzyka Narodów". Od roku 1965 w Festiwalu wzięło udział ponad 40 000 muzyków, 380 Orkiestr, 90 chórów tanecznych, śpiewaków, grup folklorystycznych, którzy uczestniczyli w ponad 270 występach. Muzycy z ponad 62 krajów pokazywali swoje kunszty muzyczne przed prawie 1,7 milionem widzów. Każdy z trzygodzinnych występów wieńczony jest wielkim finałem w którym udział biorą wszyscy uczestnicy Festiwalu.

    W bieżącym roku przyjemność z uczestniczenia w tym wydarzeniu miała Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy. Muzycy w każdym przedstawieniu prezentowali się w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego z lat 1815-1816. Występ Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy składał się z pokazu musztry paradnej, którą podzielono na część patriotyczną (na którą skłądał się Polonez z filmu "Pan Tadeusz", Mazur z opery "Halka" oraz Kujawiak Henryka Wieniawskiego w opracowaniu Orlna Bebenowa) i część rozrywkową (Tico-tico, American Patrol, Walc, Pasodoble). Zgromadzona publiczność bardzo często i żywo reagowała na występ polskiej orkiestry gdyż w jej występ wchodziły bardzo częste zmiany układów tanecznych czego nie można było zauważyć u innych wykonawców.

 

    

 Każde z pięciu przedstawień rozpoczynało się uroczystą fanfarą odegraną przez hejnalistów wchodzących w skład Korpusu Hejnalistów Orkiestry "Quirinus":

 

 

Po fanfarze na scenę wkraczali wybrani muzycy poszczególnych orkiestr biorących udział w Festiwalu przy dźwiękach Marsza Paradnego Flecistów:


Po przedstawieniu przez konferansjera uczestników koncertu odegrano Marsz Gladiatorów, po czym przychodził czas na prezentację kunsztu muzycznego orkiestr w kolejności następującej:

Korpus Fanfarzysztów Rezerw Narodowych - Holandia:

 

 

Orkiestra Gwardii Narodowej, Marine, Szwecja:Grupa taneczna "Ackups" Uniwersytet Rydze - Łotwa (2 występy):


Orkiestra Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie - USA:Fascynujące Bębny (Lippstadt) - Niemcy:Orkiestra "Ouirinus" i Korpus Hejnalistów (Neuss) - Niemcy:Muzyczny Korpus Wojskowy, Neubrandenburg -  Niemcy:ORKIESTRA WOJSKOWA w BYDGOSZCZY - POLSKA:Grupa taneczna "Ackups" Uniwersytet Rydze - Łotwa (2 występ podczas wieczoru):Orkiestra Armii Nowej Zelandii -  Nowa Zelandia:


Po występie Nowozelandczyków i chwili wytchnienia na arenę wkraczali wszyscy wykonawcy wieczoru aby wykonać wspólnie przygotowane utwory: "W grocie króla gór" oraz wiązankę "Przeboje Jamesa Lasta", muzycy z Nowej Zelandii wykonali swój narodowy taniec a na wielki finał, będący ostatnim akcentem wieczoru, orkiestry wykonały Alte Kameraden.

plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych