BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Muzycy z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
29.03.2015
Dwóch muzyków Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy towarzyszyło 1. batalionowi dowodzenia i zabezpieczenia z 1 BLog. podczas uroczystości zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

     W każdą niedzielę o godzinie 12:00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się ceremonia uroczystej zmiany Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonia ta odbywa się od wielu lat i stanowi dla żołnierzy pełniących wartę zaszczyt i wyróżnienie. Ideą monumentu jest upamiętnienie tych, którzy opświęcili swoje życie w walce o Ojczyznę i oddanie im należnego hołdu i czci. Warta honorowa przy nieznanym żołnierzu została zaciągnięta zanim odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 29 października 1925 roku, zaraz po przeniesieniu trumny z poległym obrońcą Lwowa do kaplicy na cmentarzu Orląt, przy trumnie wystawiono pierwszą wartę honorową w skład której weszli żołnierze 40 pułku piechoty.

     W tym roku w uroczystej zmianie warty wzięli udział muzycy z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy: kpr. Szymon Idziński (trąbka) i kpr. Artur Lawrenz (werbel). Towarzyszyli oni 1. batalionowi dowodzenia i zabezpieczenia, będącego pododdziałem reprezentującym 1. Pomorską Brygadę Logistyczną, z której to żołnierze pełnili wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

 

plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych