BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Obchody Dnia Weterana 2015 w Bydgoszczy.
29.05.2015
W piątek w Bydgoszczy odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

    

     Dzień Weterana to jedno z najmłodszych świąt resortowych w Polsce. Ustawa o uhonorowaniu weteranów weszła w życie 30 marca 2012 roku i przyznaje uczestnikom misji pokojowych ONZ oraz weteranom poszkodowanym w misjach poza granicami kraju szereg uprawnień związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnia świadczenie opieki zdrowotnej, pomocy psychologów, dofinansowania szkoleń i nauki, uprawnień socjalnych itp.

     Święto Weterana na bydgoskim Starym Rynku miało szczególnie uroczystą oprawę. Bydgoszcz tego dnia odwiedziło wielu znakomitych gości którzy wcześniej wzięli udział w otwarciu wystawy Air Fair w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy punktualnie o godzinie 12:30 wprowadziła na płytę Rynku Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego, której towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Policji oraz kompania honorowa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W trakcie uroczyśtości szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska odznaczyła funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Pożarnej i Policji resortowymi odznakami honorowymi. Podobne odznaczenia otrzymali także żołnierze misji w Afganistanie i Iraku a po tym wydarzeniu został odczytany Apel Pamięci. Uroczystość na Rynku zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrana przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy, po której nastąpiła niespodzianka dla zgromadzonych gości oraz mieszkańców Bydgoszczy. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskeigo zaprezentowała musztrę paradną w takt znanych marszy wojskowych wykonanych przez bydgoską orkiestrę, co spotkało się z dużym aplauzem zgromadzonej publiczności. Po musztrze wszystkie kompanie reprezentacyjne opuściły płytę Starego Rynku w takt Warszawianki. Po uroczystości honorowi goście udali się na spotkanie z Ministrem Obrony Narodowej w Operze Nova a bydgoska Orkiestra Wojskowa krokiem marszowym przemieściła się na Wyspę Młyńską, gdzie odbywał się Piknik Weterana na którym orkiestra wystąpiła z 40-minutowym koncertem na repertuar którego składały się utwory patriotyczne, marsze oraz wiązanki muzyki rozrywkowej.plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych