BIP
Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz
Aktualności
Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy z wizytą w Londynie.
25.06.2015
Bydgoska orkiestra po raz trzeci w tym roku udała się w podróż zagraniczną. Po występach na festiwalu w Bremie i uczestnictwie w obchodach Dnia Zwycięstwa w kazachskim Ałmaty, kolejnym miejcem koncertów OW Bydgoszcz był Londyn.

     Bydgoscy muzycy udali się do stolicy Wielkiej Brytanii z okazji 200. rocznicy bitwy pod Waterloo będącą ostatnią bitwą francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte. Organizatorzy obchodów rocznicowych zebrali liczną grupę orkiestr wojskowych które koncertowały na terenie całego londyńskiego centrum. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy swoje występy rozpoczęła w piątkowe południe półtoragodzinnym koncertem w parku St. James. Na repertura konertu złożyły się utwory polskie, marsze wojskowe, muzyka rozrywkowa, solistyczna a także repertuar muzyki klasycznej. Wraz z orkiestrą wystąpił kpt. Dominik Sierzputowski, na codzień kapelmistrz orkiestry Wojskowej w Toruniu, który wykonał "Toast Torredora" z II aktu opery "Carmen" George`a Bizeta. Występ orkiestry przyjęty został z dużym uznaniem przez publiczność która domagał się kilku bisów. Po wystepie na St. James`s Park orkiestra udała się na kolejny koncert plenerowy do londynskiego Tower. Występ miał miejsce na bulwarze przy twierdzy, w pobliżu słynnego Tower Bridge. Półgodzinny koncert zawierał muzykę głównie rozrywkową i także, jak poprzedni, przyciągnął sporą liczbę słuchaczy, wśród których można było spotkać dużą liczbę polskich turystów jak i rodaków mieszkających w Londynie.

 

     Dzień drugi pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii przewidywał także dwa koncerty. Pierwszy w parku Jubilee, przy którym zbudowano w roku 1999 London Eye - potężna konstrukcja z której można podziwiać panoramę całego Londynu a która została zbudowana z okazji roku milenijnego - 2000. Koncert na Jubilee był niemalże kopią z dnia wcześniejszego - około 40-minutowy występ dla mieszkańców i turystów w pełnym umundurowaniu historycznym, w samym centrum Londynu, gdzie w tle majestatycznie wznosił się budynek parlamentu i wieża dzwonnicowa - tzw Big Ben. Po zakończeniu koncertu cały skład udał się do parku Kensington na drugi tego dnia występ, jednakże został on storpedowany przez ulewny deszcz i zmusiło to muzyków do powrotu na miejsce zakwaterowania.

 

 

     Niedziela była trzecim i najważniejszym dniem uroczystości związanych z bitwą pod Waterloo. Orkiestrę czekały ponownie dwa występy a pierwszy z nich miał miejsce na stacji... Waterloo. Jeden z najsłynniejszych londyńskich dworców kolejowych, lączący węzły zarówno kolei naziemnej jak i londyńskiego metra gościł w swoim gmachu bydgoskich muzyków. Organizatorzy zarezerwowali na wysęp 20 minut, jednakże ilość słuchaczy jaka zgromdziła się na koncercie sprawiła iż przedłużono go ponad dwukrotnie. Największym uznaniem cieszyły się utwory polskie oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Po tym występie orkiestra udała się pod Pałac Buckingham, rezydencję królowej brytyjskiej, na najważniejszą część dnia - paradę orkiestr. Parada była podzielona na dwie części. W każdej z nich orkiestry wkraczały na plac przed Pałacem Buckingham po czym udawały się w różne miejsca w okolicach Pałacu aby wykonywać swoje utwory marszowe dla zgromadzonej publiczności. Następnie każda z nich przemieszczała się wzdłuż ulicy The Mall w kierunku Stajni Króelwskich gdzie była zaplanowana rekonstrukcja bitwy pod Waterloo. Po rekonstrukcji wydarzeń z dnia 18 czerwca 1815 roku wszystkie orkiestry udały się ponownie w kierunku Pałacu gdzie nastąpiło oficjalne zakończenie uroczystości.

 

 

     Orkiestra Wojskowa w poniedziałkowe popołudnie powróciła do Bydgoszczy. Pragniemy podziekować za bezpieczny, profesjonalny i wysokiej klasy transport 8 Bazie Lotnictwa Transportowego z Krakowa za bezpieczne przeloty zarówno do Kazachstanu jak i Londynu.

 

plut. Michał Szmyd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych